Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Urokliwy zakątek naszego kraju

  tatra-mountains---zakopane--kalatwki-1430687-mZ pewnością miejscem wartym odwiedzenie są nasze piękne góry. Stolicą polskich gór jest Zakopane, które każdego roku przyciąga tysiące turystów, chcących na własnej skórze poczuć wyjątkową atmosferę oraz klimat panujący w tym urokliwym zakątku naszego kraju. Zakopane to miejsce wyjątkowe, ludzie którzy mieszkają tutaj na co dzień wychowywani są w niezwykłej kulturze nigdzie indziej niespotykanej w naszym kraju, ich wyjątkowa mowa nazywana potocznie gwarą jest czymś niezwykłym, każdy turysta z zaciekawieniem słucha mowy rodowitych górali, nie mniej jednak z pewnością na samym początku ciężko jest cokolwiek zrozumieć z ich wypowiedzi.

   

  Górale wychowywani są w poszanowaniu swojej tradycji, kultywują ją, gdyż wiedzą iż jest ona niezwykle wyjątkowa i odróżnia ich od reszty narodu. Kochają  swoich bliskich, starsze pokolenia są obdarzone wielkim szacunkiem przez młodych górali, którzy dbają o nich, opiekują się w podzięce za dobre wychowanie i trud jaki starsi musieli włożyć, aby młode pokolenie mogło wyrosnąć na uczciwych szczerych ludzi.

  Dodaj komentarz