Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Najważniejsze informacje

  Toruń jest miastem, które leży w powiecie kujawsko – pomorskim. Miasto położone jest nad Wisłą i Drwęcą. Przy tym Toruń, wbrew temu co mogłoby się wydawać, jest jednym z najstarszych miast polskich. Dlatego też w 1977 roku toruński zespół staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Większości Polaków jednak Toruń przede wszystkim kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem. Rzadko kto przy tym zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę jest to ogromny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy przy okazji.

  Będąc w Toruniu nigdy nie możemy zapomnieć o tym, aby nie zwiedzić toruńskiej starówki, która w 2007 roku została wpisana na listę siedmiu cudów polski dziennika „Rzeczpospolita”. Będąc w Toruniu powinniśmy również spróbować pysznego toruńskiego piernika, z którego przecież to miasto słynie praktycznie w całym naszym kraju. Toruń zdecydowanie jest miastem, które warto odwiedzić i to nie tylko ze względu na toruński piernik czy Mikołaja Kopernika. Jest to po prostu przepiękne polskie miasto.

  Dodaj komentarz