Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Co zobaczyć w Toruniu?

  3Wybierając się do Torunia przede wszystkim powinniśmy pamiętać o toruńskim zespole staromiejskim, który według UNESCO zdecydowanie wart jest zobaczenia. Następnie jeżeli będziemy brać pod uwagę dziennik „Rzeczpospolita” to warto byłoby zobaczyć coś takiego jak toruńska starówka, która została wpisana na listę siedmiu cudów polskich. Biorąc pod uwagę fakt, że większości osób Toruń kojarzy się przede wszystkim z Mikołajem Kopernikiem warte obejrzenia wydają się również liczne planetaria, które powstały na terenie tego miasta.

  Jeżeli zaś ktoś jest zainteresowany bardziej kulturalną częścią miasta niż to naukową czy zabytkową to zawsze może przejść się po starówce i tam podziwiać piękno Torunia siedząc w jakiejś przyjemnej knajpce. Warto przy tym zauważyć, że Toruń również z wydarzeń kulturalnych ma bardzo wiele do zaoferowania. Wystarczy tylko sprawdzić kiedy i w jakich miejscach odbywają się koncerty, aby przekonać się o tym, że będąc w Toruniu z pewnością nigdy nie będziemy się nudzić. Toruń zawsze jest pełen niespodzianek.

  Dodaj komentarz