Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Zwiedzamy Zakazane Miasto

  Zakazane miasto to nie tylko jedna z największych atrakcji Pekinu, ale bezsprzecznie jedna z największych atrakcji Chin. Ogromny pałacowy kompleks cesarski zyskał taką nazwę ze względu na fakt, że dawniej miała tu wstęp jedynie rodzina cesarska, najważniejsi dygnitarze i urzędnicy oraz eunuchowie. Oczywiście mogli tu też przebywać specjalni goście rodziny cesarskiej, ale dla pozostali śmiertelnicy nie mieli prawa tu wchodzić. Tym bardziej możemy być zadowoleni, że jako turyści możemy wejść do tego tajemniczego i odległego świata. Według legend, bo nikt tego chyba nie sprawdził, jest tu 999 komnat, więc mamy co nieco do zwiedzania. Ciekawostka może być i to, że pałac cesarski jest wzniesiony zgodnie z zasadami feng shui. Zakazane miasto tworzone jest przez szereg tradycyjnych, parterowych budynków, bardzo bogato zdobionych. Dominuje tu kolor purpurowy (barwa cesarska), złoty i biały. Najczęstszym elementem zdobniczym są złociste smoki. Najważniejszą częścią kompleksu są trzy cesarskie pałace, niezwykle harmonijne pod względem architektonicznym.

  Comments are closed.