Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Putuoshan czarodziejska wyspa

  Na tej wyspie mieszka jedynie cztery tysiące mieszkańców, a jednocześnie jest to święte miejsce dla buddystów. Jest tu wszystko, co najpiękniejsze w Chinach, a czego często brakuje w dynamicznych i zatłoczonych miastach. Piękne krajobrazy, starodawna zabudowa, niesamowite plaże i bajeczne skały. No i jeszcze świątynie spowite w ofiarne dymy składanych ofiar. Miejsce wygląda jak wyjęte z dawnych opowieści o medytacji, spokoju i zanurzeniu się w jestestwie. Co i rusz widać mnichów odprawiających modły. Żyje ich tu ponad pięciuset. Do obrzędów buddyjskich przyłączają się, przybywający na wyspę liczni turyści. Będąc na wyspie, trzeba koniecznie udać się kolejką linową na wzgórze Foding Shan, gdzie na szczycie stoi świątynia Medytacji w Doskonaleniu Mądrości. Tam też mieszczą się starożytne chińskie głazy. Na wzgórzu trzeba koniecznie odpocząć, pomedytować, napawać się okolicznymi krajobrazami. Cała wyspa Putuoshan jest oazą spokoju. Tu na szczęście nie dotarł pośpiech i tempo współczesnego świata.

  Comments are closed.