Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Przewodnik po Szanghaju

  Szanghaj to prawdziwie energetyczne miasto. Świetnie rozwijający się przemysł, szesnaście milionów mieszkańców, doskonałe wyższe uczelnie i ta ogromna dynamika sprawiają, że turysta wkracza do miasta wręcz futurystycznego. Nie zapominajmy bowiem, że Szanghaj jest centrum finansowym nie tylko Chin. W błyskawicznym tempie powstają tu drapacze chmur, najnowocześniejsze w świecie wieżowce i budynki użyteczności publicznej. Miasto wyzwala kreatywność i energię nie tylko z rodzimych mieszkańców, ale i przyjezdnych. Nie do końca można uwierzyć, że rozwinął się z małej rybackiej wioski, do której w dziewiętnastym wieku przybyli Anglicy. W ciągu dziesięciu lat stał się dużym portem, a po kolejnych dziesięciu miał już prawie milion mieszkańców. Na przełomie wieków koloryt temu miejscu dawali kupcy jedwabiu, herbaty i opium, których było tu mnóstwo. Swoją cegiełkę do rozwoju metropolii dali Anglicy, i Francuzi, i Japończycy. Do Szanghaju zjeżdżały największe sławy kina, jak np. Charlie Chaplin, czy literatury, jak Bernard Shaw. Teraz jest to dynamiczne i nowoczesne miasto, które każdy turysta powinien zobaczyć.

  Comments are closed.