Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Plac Niebiańskiego Spokoju

  Na środku tego jednego z największych placów świata znajduje się obecnie mauzoleum Przewodniczącego Mao Zetonga, którego zwłoki są wystawione w kryształowej trumnie na widok publiczny. Do lat czterdziestych dwudziestego wieku na tym placu znajdowały się najważniejsze instytucje państwowe i ministerstwa. Było to tak istotne miejsce, że zwykli śmiertelnicy nie mieli tu prawa wstępu. Obecnie na plac mogą przychodzić wszyscy, ale po wydarzeniach związanych z wystąpieniami młodzieży cały plac jest bardzo strzeżony. Poza mauzoleum jest tu potężny pomnik z granitowych płyt, który ma ilustrować najważniejsze momenty z najnowszej historii państwa chińskiego. Warto wejść też do Muzeum Chińskiej Rewolucji i Historii, by chociaż trochę dotknąć skomplikowanych dziejów najnowszych i spróbować zrozumieć współczesną historię Chin. Nie możemy również minąć monumentalnej Przedniej Bramy, która została wzniesiona w piętnastym wieku oraz Bramy Niebiańskiego spokoju, która prowadzi wprost do Zakazanego Miasta.

  Comments are closed.