Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Miasto nad Rzeką Perłową

  Guilin zostało zniszczone w czasie drugiej wojny światowej, ale wciąż pozostaje jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Chinach. Szczególnie interesujące są same okolice miasta. W Guilin trzeba zwrócić uwagę na chińskie pagody. Jedną z najciekawszych jest pagoda Pauxian, pochodząca z XII wieku. Jednak to, co najciekawsze jest efektem działań sił natury. Dookoła miasta jest wiele pradawnych jaskiń, ukrytych w wapiennych skałach, o nieziemskich kształtach. Jak twierdzą naukowcy najstarszą z nich jest Jaskinia Siedmiu Gwiazd, która ma około miliona lat. Warto też zwiedzić tzw. Wietrzną Jaskinię, w której na skałach znajdują się napisy uczynione ludzką ręką. W Jaskini Tysiąca Buddów zgromadzono zaś około czterystu rzeźb. Można też wchodzić na niektóre skały, skąd rozciąga się widok na krajobraz dookoła poprzecinany malowniczymi rzekami jeziorami. Na koniec pobytu trzeba jeszcze popłynąć w rejs rzeką Li. Po drodze podziwiać można bambusowe gaje, faliste wzgórza i gromady zwierząt kapiących się w rzece. Wieczorem zaś można posłuchać gry na tradycyjnych instrumentach.

  Comments are closed.