Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Letni pałac cesarski

  Wyjeżdżając z Pekinu musimy zwrócić jeszcze uwagę na letni pałac cesarski. Jak to zazwyczaj bywa nie składa się on z jednej budowli, ale ponad stu różnego typu budynków, które powstawały tu przez dziesiątki lat. Pierwsze z nich powstawał już w trzynastym wieku, ale te najokazalsze i najpiękniejsze były pobudowane w wieku osiemnastym i dziewiętnastym. Przez wieki było to miejsce wypoczynku cesarzy, więc starano się wszystko dostosować do ich wygody. Pałac i tereny wokół porażają wprost urodą architektoniczną. Całość jest podzielona na część oficjalną, gdzie cesarz przyjmował gości i prywatną, do której mieli dostęp naprawdę nieliczni. Są tam pawilony mieszkalne, reprezentacyjne, a także takie miejsca jak cesarska opera czy świątynie. Rezydencja położona jest nad jeziorem Kunming i można w niej obejrzeć wiele zaskakujących obiektów. Jednym z nich jest np. marmurowy statek, na którym jedna z cesarzowych lubiła spożywać posiłki i wydawać przyjęcia. Inny to zadaszony korytarz ozdobiony malowidłami pokazującymi sceny z chińskiej mitologii. Korytarz mierzy około tysiąca metrów.

  Comments are closed.