Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Wycieczki po Dalmacji

  Chorwacja w dzisiejszych czasach cieszy się niezwykle duża popularnością wśród turystów. Jednym z najciekawszych rejonów w tym krajów jest niewątpliwie Dalmacja. Jest to niewątpliwie największy i najbardziej popularny obszar. Z jakiego powodu? Przede wszystkim to tutaj znajdują się najpiękniejsze miasta, liczące nawet trzy tysiące lat. Wśród nich są metropolie takie  jak Zadar, Split czy też znajdujący się na liście UNESCO Dubrovnik. Mało tego riwiera tamtejszej części Chorwacji również robi niesamowite wrażenie, podobnie jak masywy górskie, czy parki narodowe znane na całym świecie. Turystów zainteresować mogą także winnice czy gaje oliwne. Wszystkie te atrakcje pozostają w zasięgu ręki niemalże każdego turysty. Jeśli chodzi o koszty, to są one znacznie niższe aniżeli w przypadku krajów Europy Zachodniej. Jeżeli ktoś dysponuje skromnym budżetem, to dobrze zarezerwować sobie wrzesień, kiedy to ceny są jeszcze niższe niż w lipcu czy też w sierpniu. Prócz tego, pogoda we wrześniu jest znacznie przyjemniejsza.

  Dodaj komentarz