Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Warunki geograficzne Łeby

  Łeba dzisiaj jest jednym z najpiękniejszych kurortów w całej Polsce. Niemniej jednak historia tego miasta wcale nie jest taka prosta. W XIII wieku małe miasteczko położone nad rzeką Łeba nie miało absolutnie żadnych ciekawych perspektyw. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na przeciwne mu siły przyrody. Miasteczko było otoczone przez otwarte morze, atakujące południowy brzeg. Całość uniemożliwiało zbudowanie portu. Mało tego, rzeka raz na jakiś czas wylewała, co powodowało przesuwanie koryta ku zachodowi, zagrażając tym samym istnieniu osady. Na domiar złego pola uprawne, ulice oraz domy były zasypywane przez wędrujący piasek z wydm mierzei oddzielającej jezioro Łebsko od Bałtyku . Jak więc widać miasto musiało pokonać szereg przeszkód, by mogło funkcjonować w tak trudnych warunkach geograficznych. Dzisiaj wydmy, które od zawsze mieszkańcom przysparzały sporych kłopotów, są prawdziwym ewenementem i atrakcją na skalę całej Europy. To właśnie dla nich ludzie, tak licznie co roku odwiedzają Łebę.

  Dodaj komentarz