Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Wady i zalety zagranicznych wakacji.

  Chcesz zaplanować najbliższe wakacje, sięgasz po katalog biura podróży i już w tym miejscu musisz rozwiązać pierwszy dylemat: decydujesz się na wypoczynek w kraju czy wybierasz zagraniczne wakacje? Znane przysłowie mówi, że cudze chwalicie, swe gonie znacie. Początkowo sięgasz więc po katalog, w którym zawarte są opisy turnusów gdzieś na Mazurach. Po chwili jednak myślisz o tym, że cudowanie byłoby zobaczyć Paryż albo Mediolan. Ciągle jednak masz wątpliwości. Jakie zalety wiążą się z faktem wakacyjnego wyjazdu za granicę, a jakie mogą wyniknąć z tego niedogodności? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

  Niewątpliwą zaletą, która jest związana z faktem spędzania wakacji za granicami kraju, jest możliwość poznania nowej kultury oraz doskonalenie języka obcego. Zalety te wydają się być nie do przecenienia – obcowanie z nową kulturą to pouczające doświadczenie uczące tolerancji oraz otwartości na poglądy innych. Wyjazd taki to wspaniała okazja nie tylko do tego, by zweryfikować swoje poglądy dotyczące innej kultury, ale również możliwość korzystania z niej, zaczerpnięcia i przystosowania pewnych elementów do własnego stylu życia. Wartościową atrakcją jest również zwiedzanie różnego rodzaju zabytków – to nie tylko pouczające, ale przede wszystkim zapierające dech w piersiach, estetyczne przeżycie, które sprawia, że nasz świat wewnętrzny staje się o wiele bardziej bogatszy i złożony. Ponadto wakacje takie stworzą możliwość do zwiększenia i rozbudowania siatki znajomych – być może kiedyś to, że masz znajomego w Hiszpanii lub Portugalii zadecyduje o sukcesie Twojego projektu?

  Niedogodności, z którymi możemy spotkać się gdy zdecydujemy się na zagraniczne wakacje, nie są może zbyt uciążliwe, ale jednak istnieją. Barierą może być chociażby język – czasem ciężko jest się porozumień nawet wówczas, gdy obydwie osoby mówią w tym samym zdawałoby się języku. Wchodzi tu oczywiście w grę sprawa dialektów oraz slangu rozmaitych podkultur. Uciążliwe może być również korzystanie z bankomatów – nie zawsze przelicznik walutowy działa na naszą korzyść, często jest wręcz zupełnie odwrotnie.

  Dodaj komentarz