Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Niesprzyjające warunki w Łebie

  Łeba jest bardzo chętnie odwiedzanym kurortem nadmorskim. Pomimo tego, że dzisiaj wydmy są niesamowitą atrakcją, to przez całe lata były one prawdziwą udręką wszystkich mieszkańców. Przede wszystkim piasek, niesiony przez wiatry zasypywał ulice, pola uprawne oraz domy. Tak więc, w codziennym życiu wielu pokoleń mieszkańców Łeby właśnie problemy z pogodą i warunkami geograficznymi wysuwały się na pierwszy plan. Daje się to zauważyć już w historycznych kronikach. Warunki pogodowe i nieprzyjazna natura spowodowały ogromne powodzie w latach 1396, 1441, 1467,1497. Spory zapisz kronik dotyczy potężnej powodzi, spowodowanej przez sztorm na Bałtyku w roku 1558.  Całość wyrządziła tak duże zniszczenia, że mieszkańcy zdecydowali się nieco przesiedlić. Zbudowali oni mianowicie nowe miasto w miejscu odległym o 2 kilometry na południowy wschód od poprzedniego. Z kolei w roku 1570 miał miejsce następny atak morza, który zmusił ostatnich mieszkańców do przeniesienia się do nowej Łeby.  Opuszczone okolice wkrótce całkowicie zostały zasypane przez piach wydmowy.

  Dodaj komentarz