Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Łeba i wspaniałe wydmy

  Łeba to jeden z najciekawszych kurortów położonych na polskich wybrzeżu. Generalnie do miasta w każde wakacje zjeżdżają tłumy turystów. Nie bez przyczyny, w końcu miasto to posiada bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę. Łeba zachwyca przyjezdnych pięknymi plażami, czystym morzem oraz unikatowymi wydmami. Uznaje się, że wydmy są prawdziwym ewenementem i często bywają nazywane polską Saharą. Powstają one z morskiego piasku. Na tym terenie następnie próbują się zaklimatyzować rośliny, opanowują one w pierwszej kolejności niższe parte wydm. Muszą one być odporne na zasolenie ziemi oraz na wysoką temperaturę. W związku z tym tylko nieliczne okazy roślin mają szansę przetrwać. Kiedy rośliny zaczynają się przyjmować, wówczas mogą osiągnąć całkiem pokaźne rozmiary. Średni roczny przyrost nieraz wynosi nawet 3 metry. Całość tworzy niesamowity krajobraz, który przyciąga masę turystów. Dodatkowo Łeba jest otoczona z trzech stron wodą, z jednej Bałtykiem, a z dwóch jeziorami.

   

  Dodaj komentarz