Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Informacje o Łebie

  Łeba jest dzisiaj jedną z chętniej odwiedzanych miejscowości , zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Miasto to leży w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim. Jeśli chodzi o dokładniejszą lokalizację, to jest ono położone na Wybrzeżu Słowińskim, nad rzekami Łebą i Chełstem. Łeba jest uznawana za miejscowość wypoczynkową z portem morskim oraz kąpieliskami. Szerokie i czyste plaże sprawiają, że co roku chętnie przyjeżdżają tutaj turyści z całej Polski, a nawet z zagranicy. W ciągu roku poza sezonem turystycznym Łebę zamieszkuje około 3800 mieszkańców. Generalnie sporo mawia się o bardzo zdrowym klimacie Łeby. Otóż w  latach 1974–2005,  była ona uznana przez rząd za miejscowość posiadającą warunki do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Dzięki temu też  mogły być tu prowadzone tu zakłady lecznictwa. Owe zakłady miały na celu leczenie chorób układu oddechowego i tarczycy. Pomimo tego, że czasy się zmieniły i dziś już niewiele osób patrzy na tego typu fakty, to Łeba w dalszym ciągu sprawia, że co roku przyjeżdżają tu ludzie z różnymi schorzeniami, by przynajmniej przez okres urlopu pooddychać świeżym powietrzem.

  Dodaj komentarz