Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Herb Łeby

  Łeba, podobnie jak każde miasto posiada herb. Jest on ściśle powiązany z historią tego nadmorskiego kurortu, który przez wiele lat był pod niewolą. Otóż miasto było pod panowaniem Krzyżaków oraz rodu Święców.  Herb powinien przedstawiać w srebrnym  polu gotyckiej tarczy zwróconego w lewo czerwonego rybogryfa z ogonem jesiotra na środku grzbietu, którego stroi czarny krzyż łaciński, pionową belką sięgający górnego brzegu tarczy. Korpus rybogryfa zapełnia całą środkową część tarczy, jest równoległy do górnego brzegu tarczy, zaś płetwa ogonowa dotyka brzegu prawej (lewej heraldycznej) lini tarczy. Półgryf z otwartym złotym dziobem i zaznaczonymi uszami, lewą i górną stronę heraldyczną tarczy, zaś szyja i korpus półgryfa, z którego wystają rozwarte łapy z trzema żółtymi szponami, zwróconymi w kierunku lewej krawędzi tarczy zajmują środkową i dolną część lewej strony tarczy herbowej. Warto zaznaczyć, że godło możnowładczego rodu Święców to specyficzne zwierze, a  krzyż to znak Zakonu szpitala NMP, a zarazem zakonnego państwa.

  Dodaj komentarz