Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Sztuka w Ameryce Łacińskiej

  Pierwsze oznaki powstawiania sztuki na kontynencie Ameryki Południowej i w Ameryce Środkowej miały miejsce w ówczesnych miejscach powiązanych z religią. Sztuka oprócz kościołów rozwijała się również w obiektach pałacowych i obronnych. Kolebką sztuki na tym kontynencie były obszary na których teraz znajdują się państwa takie jak Meksyk, Brazylia i Peru. W XVI wieku na architekturę silny wpływ miał styl o nazwie mudejar oraz plateresco. W tych dwóch stylach najczęściej powstawały kościoły i klasztory. Jeśli chodzi o architekturę mieszkalną, domy coraz częściej posiadały patio, różne rzeźbione balkony i tarasy, oraz kolumnowe portyki. Rozmieszczenie budynków miast, między innymi La Paz, Limy i Meksyku wzorowano na stylu ówczesnych włoskich miast. W XVII wieku w Ameryce Łacińskiej zapanował barok i również najbardziej przejawiał się w architekturze powiązanej z religią, czyli architekturze sakralnej. W tym stylu budowano kościoły i klasztory, które były bardzo bogato zdobione i posiadały wiele figur aniołów.

  Comments are closed.