Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Rekordy Południowej Ameryki

  image Ameryka Północna i Południowa jest nazywana przez Europejczyków Nowym Światem. Nowy Świat, jakim jest Ameryka Południowa posiada swoje ekstremalne i rekordowe elementy, jak każdy inny kontynent. Największe miasto tego kontynentu to Sao Paulo w Brazylii, które zamieszkuje aż 20 milionów mieszkańców. Największym państwem jest Brazylia, a najmniejszym Gujana Francuska. Najniższy punkt tego kontynentu znajduje się w Salinas Chicas, w Argentynie. Jego głębokość to 42 m p.p.m. Natomiast najwyższy punkt to szczyt Aconcagua w Argentynie, którego wysokość wynosi 6962 m n.p.m. Najdłuższą rzeką jest Amazonka, która przepływa przez Peru, Kolumbię i Brazylię. Jej długość to 6570 km. Największe dorzecze posiada również Amazonka i wynosi ono 7,2 km kwadratowych. Jest to jednocześnie największe dorzecze świata. Ameryka Południowa posiada także najwyżej położoną stolicę na świecie. Jest to La Paz, stolica Boliwii. Znajduje się ona na wysokości do 3600 do 4100 m n.p.m. Największe jezioro to Maracaibo w Wenezueli.

  Comments are closed.