Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Rekordy Ameryki Północnej

  image W Ameryce Północnej jak i na każdym innymi kontynencie znajdują się skrajne punkty lądu. Punkty Ameryki Północnej, które są najdalej wysunięte to Kap Morris Jesup, Wyspa Kokosowa, Przylądek Wrangell i Przylądek Północno-Wschodni. Na lądzie skrajne punkty to Półwysep Murchisona, Punta Mariato, Przylądek Księcia Walii i Cape St. Charles. Największym półwyspem jest Labrador o powierzchni 1430 tys. km². Największa wyspa to Grenlandia o powierzchni 2175,6 tys. km², która jest równocześnie największą wyspą świata. Najwyższy punkt Ameryki Północnej znajduje się w McKinley, który jest znany także jako Denali. Jego wysokość to 6194 metrów i znajduje się na Alasce. Najniższy punkt to 86 metrów pod poziomem morza, który znajduje się w Dolinie Śmierci. Największa rzeka to Missisipi oraz Missouri, Jukon i Mackenzie. Największe jezioro to Jezioro Górne i kolejno pod względem wielkości jezioro Huron i Michigan. Najbardziej zaludnione miasto Ameryki Północnej to Nowy Jork, a największe państwo to Kanada.

  Comments are closed.