Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Parki narodowe Ameryki Południowej

  Ameryka Południowa posiada aż około 230 parków narodowych i rezerwatów. W Argentynie warto odwiedzić Park Narodowy Nahuel Huapi, który jest najstarszym parkiem w Argentynie. Znajduje się on w Andach. Park ten pokryty jest lasami bukowymi. Ciekawym parkiem również w Argentynie jest Park Narodowy Lodowców. Na jego terenie znajduje się fragment Lądolodu Patagońskiego. Znajduje się tam również największy lodowiec Ameryki Południowej, jakim jest lodowiec Upsala o powierzchni 595 km². W Boliwii, w dorzeczu Amazonki znajduje się Park Narodowy Madidi. Na zachodzie parku znajdują się lodowce, a od drugiej strony lasy tropikalne. W Chile znajduje się wiele parków narodowych. Jednym z nich jest Park Narodowy Lauca. Znajduje się on przy granicy z Boliwią i na Kordylierach Zachodnich, które są pasmem górskim And. Jest to jeden z najwyżej położonych parków narodowych świata, ponieważ średnia wysokość tego parku to 4500 metrów nad poziomem morza. Jest położony na płaskowyżu. Na jego terenie znajdują się wulkany.

  Comments are closed.