Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Odkrycie Ameryki w XV wieku

  Za odkrywcę Ameryki uznaje się europejskiego żeglarza pochodzącego z Hiszpanii, Krzysztofa Kolumba. 12 października 1492 roku wyprawa Kolumba dobiła do wybrzeży Ameryki, która nie była znana europejczykom. Dotarł on do Indii Zachodnich. Założył on pierwsze europejskie kolonie w Ameryce Środkowej. Jednak ludzie spoza Ameryki docierali tam już wcześniej. Zakłada się, że pierwszymi ludźmi, którzy dotarli na Nowy Kontynent była ludność rasy żółtej z Azji, nazywana Mongoloidami. Nawet przed pierwszą wizytą Kolumba w Ameryce pojawiali się przedstawicie rasy białej z Europy. W 1996 roku w Waszyngtonie znaleziono szkielet datowany na 9000 lat wcześniej, który prawdopodobnie należy do przedstawiciela Europy. Za pierwszego człowieka w Ameryce uznaje się Leifa Erikssona. Największą rolę w odkrywaniu i zasiedlaniu obu Ameryk odegrały dwa państwa. Były to Hiszpania i Portugalia. Konkwistadorzy z tych państw zasiedlali ziemie Ameryki mając na celu dołączenie nowych terytoriów do swoich państw oraz w celu ich gospodarczego wykorzystania.

  Comments are closed.