Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Największe państwo Ameryki Północnej

  Kanada jest największym państwem w Ameryce Północnej. Jej powierzchnia zajmuje 9 976 140 km² i jest ona drugim na świecie państwem pod względem wielkości powierzchni. Większa od Kanady jest tylko Rosja. Liczba ludności to ponad 35 milionów osób. Ze względu na ilość zamieszkujących ją osób, znajduje się ona na 38. miejscu w rankingu światowym. Kanada należy do wielu organizacji, między innymi do ONZ, NATO, G8 czy do Wspólnoty Narodów. Głową państwa jest Elżbieta II, a premierem jest Stephen Harper. Stolicą Kanady jest jedno z największych jej miast o nazwie Ottawa. Do języków urzędowych należą francuski i angielski. Obowiązującą w tej części Ameryki Północnej walutą jest dolar kanadyjski. Indianie i Inuici byli pierwszymi plemionami zamieszkującymi obszary dzisiejszej Kanady. Kolonizacja Kanady przez europejczyków zaczęła się pod koniec XV wieku. Została ona zasiedlona przez kolonie ludności brytyjskich i francuskich. Ustrój Kanady to monarchia konstytucyjna, dlatego głową państwa jest królowa.

  Comments are closed.