Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Najmniejsze państwo Ameryki Południowej

  image Gujana Francuska to najmniejsze państwo na kontynencie Ameryki Południowej. Państwo to tak naprawdę należy do Francji znajdującej się w Unii Europejskiej. Jest ono traktowane jako departament zamorski Francji. Jest ono położone nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z nim Brazylia i Surinam. Państwo to posiada oficjalną flagę francuską, oraz swoją narodową flagę jak i herb. Stolicą Gujany Francuskiej jest Kajenna. Urzędowym językiem jest francuski, natomiast językiem używanym jest kreolski. Prezydentem tego terytorium jest aktualny prezydent Francji, czyli Francois Hollande. Jest to najmniejsze państwo w Ameryce Południowej. Jego powierzchnia wynosi tylko 86 504 km². Liczba ludności to zaledwie 232 223 osoby. Liczba ta klasyfikuje Gujanę Francuską na 184 miejscu w wykazie państw pod względem liczby mieszkańców w nich zamieszkujących. Państwo to jest regionem peryferyjnym Unii Europejskiej. Mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa i górnictwa, a także z leśnictwa i z innych pokrewnych do nich dziedzin związanych z uprawą ziemi.

  Comments are closed.