Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Ludność Ameryki Południowej

  image W Ameryce Południowej według danych 2009 roku mieszka aż 392 milinów osób. Kontynent ten zamieszkują osoby różne rasowo, gdzie spotyka się wiele kultur i odmiennych rad. Ludzie, którzy zamieszkiwali oryginalnie Amerykę Południową należą do rasy mongoidalnej, czyli do rasy żółtej. Ludność ta zamieszkuje w szczególności obszary Andów Środkowy, Boliwię i Peru. W tych rejonach rasa żółta stanowi ponad 40% ogółu ludzkości zamieszkującej te obszary. Języki używane przez większość tubylców w tych miejscach to keczua, czyli język Inków, który posługuje się 10 milionów osób, język ajmara, którym posługuje się 1,5 miliona osób i język guarani, który posiada ponad milion użytkowników. Ameryka Południowa jest dość nierównomiernie zaludniona. Ekwador to kraj z największym wskaźnikiem zaludnienia, gdzie mieszka 40 osób na kilometr kwadratowy. Najmniej zaludniony jest Surinam, z ilością tylko trzech osób na kilometr kwadratowy. Na kontynencie tym znajduje się 12 państw, w tym jedno jest terytorium zależnym od Francji.

  Comments are closed.