Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Kontynent Ameryki Południowej

  Ameryka Południowa to kontynent graniczący z Ameryką Północną i często jest on uważana za subkontynent Ameryki. Ameryka Południowa jest otoczona przez dwa oceany: Ocean Spokojny od strony zachodniej, a Ocean Atlantycki od strony wschodniej. Powierzchnia Ameryki Południowej to 17 840 000 km². Na kontynencie tym mieszka 396 milionów osób. Znajduje się na nim dwanaście państw. Są to Peru, Kolumbia, Ekwador, Gujana, Chile, Paragwaj, Surinam, Urugwaj, Wenezuela, Brazylia, Boliwia i Argentyna. Średnio kontynent Ameryki Południowej znajduje się na wysokości 655 metrów nad poziomem morza. Aconcagua w Argentynie to najwyższa góra o wysokości 6962 m. Najniższy punkt to Laguna del Carbon, znajdująca się 105 metrów pod poziomem morza. Największym krajem Ameryki Południowej jest Brazylia ze stolicą w mieście Brasilia, zajmuje ponad 47,5% powierzchni kontynentu i zamieszkuje ją ponad 193 miliony mieszkańców. Kontynent Ameryki Południowej posiada najdłuższy kontynentalny łańcuch górski, a są nim Andy.

  Comments are closed.