Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Historia Ameryki Południowej

  Konkwistadorzy z Hiszpanii i Portugalii przybyli do Ameryki Południowej w XVI wieku. Swoimi działaniami sprawili, że cywilizacja zamieszkująca ówcześnie Amerykę Południową została obalona. Cywilizacją tą byli Indianie. Pomimo upadku swojej cywilizacji, liczny odsetek ludności zamieszkującej Boliwię i Peru stanowią właśnie Indianie. Na kontynencie Ameryki Południowej zróżnicowanie kulturowe i etniczne jest ogromne. Najbardziej biedna jest grupa Indianów, nazywana ludnością autochtoniczną. Natomiast najbardziej bogata ludność, to ludność biała, która jest przodkami pierwszy kolonizatorów Ameryki Południowej. Ówcześni kolonizatorzy osiedlali się najczęściej na wybrzeżach. Po dzień dzisiejszy środek lądu jest słabiej zagospodarowany. Po zakończeniu drugiej wojny światowej dochodziło na tym kontynencie do wielu konfliktów polityczno-społecznych. Obawiano się wpływów Związku Radzieckiego. Jest to region bardzo burzliwy politycznie, stąd w ciągu historii pojawiało się tam wiele konfliktów na tle politycznym.

  Comments are closed.