Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Kategorie

  Archiwum

   Będąc w największym mieście w Polsce, nie możemy zapomnieć, że stolica Polski to jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Mimo, iż Warszawa kojarzy się z szalonym tempem życia, nie brakuje tu miejsc, gdzie pośród pięknej zieleni, możemy się zrelaksować i odpocząć. Sa to niewątpliwie łazienki królewskie, które od roku noszą nazwę Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. To piękny kompleks ogrodowo-pałacowy, mieszczący się na 76 hektarach powierzchni. Czasem porównywany z ogrodami papieskimi, jednak to zbyt odważne i przesadzone porównanie. Znajdują się tu trzy ogrody – Królewski, Belwederski i Modernistyczny. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne przez cały rok, jednak w okresie zimowym można do nich wejść tylko do godziny 18-19. Latem natomiast, ogrody sa czynne do godziny 21.00.
   Na terenie Łazienek, możemy obejrzeć mnóstwo budowli z okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego, miedzy innymi Stara Pomarańczarnię, Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Belweder, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tym pięknym ogromnym kompleksie możemy zobaczyć również wiele pomników. Znajduje się tu między innymi najsławniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wokół pomnika latem odbywają się tu mini koncerty Chopinowskie. Innym wartym obejrzenia miejscem w Warszawie jest założony w XVII w ogród w Wilanowie zajmujący wraz z Pałacem powierzchnie 24 ha. Tu z kolei znajdują się trzy ogrody: Różany, Barokowy, Angielski i Park Wilanowski. Wstęp do Wilanowa jest płatny, zarówno do pałacu ( 20 zł) jak i do parku ( 5 zł). Tylko niedziela jest dniem bezpłatnym, jednak nie mogą tu wchodzić zorganizowane wycieczki. Ten fakt wykorzystują mieszkańcy Warszawy, którzy całymi rodzinami przychodzą do Parku, by po prostu odpocząć. Ogrody Wilanowski znajdują się około 10 kilometrów od centrum Warszawy. Pamiętaj aby nie zabierać ze sobą zwierząt, ponieważ obowiązuje zakaz wprowadzania tutaj psów. W pobliżu kompleksu znajduje się ogólnodostępny parking, a także stojaki na rowery

  Ameryka Północna jako kontynent

  image Ameryka Północna to kontynent, który najczęściej kojarzy się ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak na tym kontynencie znajdują się jeszcze inne państwa. Do największych należą także Meksyk i Kanada, jednak mniejszych państw jest jeszcze kilkanaście, których położenie znajduje się w Ameryce Środkowej. Są to państwa takie jak Haiti, Dominikana, Jamajka, Kuba, Kostaryka i kilka innych. Kontynent Ameryki Północnej zamieszkuje 524 mln ludzi, jest to 8% ludności świata. Najniższy punkt kontynentu znajduje się w Dolinie Śmierci i wynosi 86 m pod poziomem morza, natomiast najwyższy punkt to McKinley o wysokości 6194 m. Ameryka Północna znajduje się na średniej wysokości 781 m. Amerykę Północną otaczają trzy oceany o wielkiej powierzchni. Są to Ocean Spokojny, Ocean Arktyczny i Ocean Atlantycki. Klimat jest zróżnicowany w zależności od wysokości geograficznej. Klimat w Ameryce Północnej zmienia się od umiarkowanego, przez podzwrotnikowy po równikowy. Największa rzeka to Missisipi, a jezioro Górne, Huron i Michigan.

  Comments are closed.